Folytatják a Zöld Város Programot is.A Debrecen 2030 stratégia határozta meg a 2021-es költségvetést, aminek célja, hogy a várost zöld és fenntartható módon fejlesszük – mondta sajtótájékoztatóján Balázs Ákos alpolgármester tegnap. A Debrecen 2030 stratégia kiemelt fejlesztései, amik 2021-ben megvalósulnak; a Zöld Város Program folytatása, a Zöld busz program, elindul a Civaqua-program, és a város fásítása folytatódik egy új véderdő kialakításával is.
Körforgalmakat építenek. A tavalyi évben elkészült a 47-es főúton a körforgalom a Déli Ipari parknál, idén megújul a Balmazújvárosi úton található körforgalom, és a 33-as főúton kettő, míg a 48-as főúton a Panoráma útnál egy új körforgalmat alakítanak ki. Folytatják a Zöld Város Programot, amivel első sorban a lakótelepeken élők mindennapjait szeretnék szebbé, zöldebbé varázsolni. Ebben az évben a zöld város program érinti:
- a Tócóvölgyet
- a Sóház városrészt
- a Petőfi teret
- a Tócóskertet
- az Újkertet
Ezekre az idén 3,71 milliárd forintot költ a város, így hamarosan ezek a városrészek teljesen megújulnak, otthonos környezetet fognak tudni nyújtani az ott élő debrecenieknek.
Folytatódik a 10.000 fát Debrecenbe program! A program részeként eddig elültettünk 3028 kisfát és 20.000 erdészeti facsemetét. Az idén telepítenek - a LIFE programnak köszönhetően - egy 635 kisfából álló véderdőt a Vértessy kúriánál, és egy 90 kisfából és 20.000 erdészeti csemetéből álló zöldfolyosót a Tócó-patak mentén. A városrészi faültetések során pedig 2000 kisfát ültet el a városvezetés. A cél, hogy egy zöldebb Debrecent adjunk át a jövő nemzedékeinek!
Az év végére összesen 223 új és korszerű utasvárót telepítenek. A debreceniek tavaly 1 hónapon keresztül a Zöld Busz Mintaprogramnak köszönhetően kipróbálhattak egy teljesen elektromos autóbuszt. A Zöld Busz program keretein belül 12 új elektromos autóbusz beszerzését indítják el az ITM-mel közösen, amik év végre érkezhetnek meg.
5 óvodában energetikai korszerűsítést hajtanak végre. Felszerelünk 153 napkollektort, ami 240,9 tonna/év CO2 károsanyag-kibocsátás csökkenést jelent, ezzel is javítva Debrecenben a levegőminőséget! A felújításban érintett óvodák:
- Görgey Utcai Óvoda
- Sinay Miklós Utcai Óvoda
- Mosolykert Óvoda kismacsi telephelye
- Arany János Óvoda
- Karácsony György Utcai Óvoda
Elindul a CIVAQUA program! A CIVAQUA program Debrecen környezeti állapotának javítását, a száradó Nagyerdő, az erdőspusztai tavak vízpótlását, a Hajdúsági löszhát öntözésfejlesztését hivatott biztosítani. Az 1. ütemben a Tisza vize a Keleti-főcsatornán keresztül egy csővezetéken át jut el a Tócó-patakba, és így Debrecenbe. Ennek tervezését, közbeszereztetését és kivitelezését az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság konzorciumban végzi el. Ezzel párhuzamosan elindultak a 2. ütem tervezési és előkészítési munkálatai, hogy a vizet tovább vezessük a Nagyerdő fái felé, majd a Kondoroson keresztül a Fancsikai-tavakba és a Vekeri-tóba. A tervezési folyamatot a zöld munkacsoport aktívan segíti! A munkacsoport együttműködésével a debrecenieket is bevonják a programba.